Články

Certifikát Öko-Tex Standard 100

Přemýšleli jste někdy nad tím, za jakých podmínek jsou látky, které kupujete vyrobeny? Pro stále více lidí je důležité kupovat kvalitní, udržitelné a ekologické výrobky. Pokud jste si nedávno zakoupili látku s označením Öko-Tex Standard 100, jistě váš zajímá, co toto označení látky nebo výrobku znamená. Jak se mezi ostatními certifikacemi vyznat a je lepší BIO či certifikace Öko-Tex Standard 100? Odpověď se dozvíte v článku.

Co je to certifikace Öko-Tex Standard 100 a kde se vzala?

Certifikace Öko-Tex Standard 100 je globální jednotný testovací a certifikační systém pro textilní materiály, meziprodukty a konečné produkty.  V zásadě je možné testovat výrobky ve všech fází zpracování od nití, knoflíků, přes doplňky až po hotové látky a hotové výrobky. Certifikace zahrnuje analýzu škodlivých látek a předepisuje pro každou jednotlivou látku stanovenou limitní hodnotu, kterou je nutné při zpracování dodržovat. V mnoha případech jsou limitní hodnoty stanoveny nad rámec národních a mezinárodních požadavků. 

Certifikaci začala používat mezinárodní asociace Öko-Tex, která byla založena roku 1992 a byla reakcí na rostoucí celosvětovou poptávku na zajištění bezpečnosti výrobků.

Produkty, které nesou tuto certifikaci nemohou obsahovat žádnou ze škály stanovených škodlivých nebo potenciálně škodlivých látek, které by mohly poškodit životní prostředí či dráždit lidskou pokožku. Řadí se sem například formaldehyd, nikl, azobarviva, těžké kovy, pesticidy nebo látky, u kterých existuje podezření, že by mohly vyvolávat alergické reakce jako například ftaláty.

Kritéria pro splnění podmínek a udělení certifikátu se aktualizují a revidují každý rok. Proto pokud si chce výrobce označení o nezávadnosti udržet, musí každý rok znovu žádat o aktualizaci svých certifikátů.

Společnosti se o certifikát mohou hlásit dobrovolně. Produkty si mohou nechat otestovat v několika laboratořích po celém světě. Vzhledem k tomu, že se jedná o globální standard, požadavky jsou pro všechny země stejné. Pokud si tedy zakoupíte textilii či jiný výrobek s tímto certifikátem, můžete si být jisti, že materiál, kterým se obklopujete je bezpečný ve všech ohledech.

Třídy certifikátu Öko-Tex Standard 100

Výrobky označené jakýmkoliv certifikátem Öko-tex Standard 100 jsou zařazeny do čtyř základních tříd:

  1. Třída I: je určena pro produkty, které přicházejí do přímého kontaktu s lidskou     pokožkou. Do této třídy spadají veškeré předměty pro kojence a děti do tří let. Tato třída má nejpřísnější požadavky a nejpřísněji nastavené limitní hodnoty.
  2. Třída II: je určena pro produkty, které jsou v přímém kontaktu s lidskou pokožkou (trička, ložní prádlo, ručníky)
  3. Třída III: je určena pro výrobky, které nejsou v přímém kontaktu s lidskou pokožkou (bundy, kabáty)
  4. Třída IV: je určena pro dekorační materiály (ubrusy, závěsy)

Mimo to jsou certifikace ÖKO-TEX dále rozděleny i dle jednotlivých standardů. Podrobnější informace o těchto dalších certifikací můžete najít přímo na oficiálních stránkách ÖKO-TEX pod Our Standards.

 Jedná se o certifikace:

Öko-Tex Standard 100 nebo BIO?

Certifikát Öko-Tex Standard 100 je mezinárodně uznávaný certifikační systém pro textilní výrobky. Jeho hlavním cílem je zajistit, aby textilní výrobky byly bezpečné pro spotřebitele a neobsahovaly škodlivé látky. Certifikát Öko-Tex Standard 100 se zaměřuje na kontrolu škodlivých látek ve všech fázích výrobního procesu textilu, včetně surovin, meziproduktů a konečného výrobku. Certifikace zahrnuje testování na škodlivé látky, které jsou jasně definovány. Tento certifikát je tedy zaměřen především na bezpečnost textilních výrobků a jejich vliv na nezávadnost pro lidské zdraví.

Na druhou stranu výrobky s certifikátem GOTS se zaměřuje převážně na ekologickou udržitelnost výroby textilních výrobků. BIO certifikace je často spojována s organickými materiály a přírodními vlákny, jako je například organická bavlna. Při udělování BIO certifikace se kontroluje, zda výrobní proces odpovídá daným standardům pro ekologickou udržitelnost. Mezi kritéria BIO certifikace patří vyřazení jakýchkoliv látek nepřírodního původu, pesticidů, umělých hnojiv, případně jiných chemických látek, které mohou vyvolávat alergickou reakci, udržitelné zemědělství, spravedlivé pracovní podmínky a šetrné zacházení s vodou a energií. Je tedy také naprosto vhodná pro alergiky i pro ty nejmenší.

Jaké látky s certifikací Öko-Tex Standard 100 mohu pořídit?

Na našem e-shopu můžete objednávat z nespočtu látek různých kategorií s certifikací Öko-Tex Standard 100, kterou naprostá většina našich látek má.

Vybírat můžete třeba z jednobarevné i vzorované teplátkoviny, ze které můžete ušít pohodlné tepláky nebo mikiny.

Z úpletů se můžete vybavit parádními šaty, tričkami, sukněmi nebo vytvořit oblečení pro vaše nejmenší.

Na léto se vám budou skvěle hodit oblečky z mušelínu, což je lehká, vzdušná látka, která výborně saje a je velmi příjemná na dotek. Z metráže vykouzlíte perfektní lehoučké šaty, košile, doplňky i věci do kočárku, jako jsou přikrývky, utěrky apod. A okoukněte i ostatní bavlněné tkaniny jako je popelín, vafle nebo třeba bavlněný satén.

Za zmínku jistě stojí i viskóza, která má všestranné využití a opět bude ideální na horké letní večery nebo na výrobu luxusní halenky.

Na veškerý sortiment a veškerou metráž látek se můžete podívat na našem e-shopu.

Závěrem

Certifikát ÖKO-TEX Standard 100 není jediným certifikátem dostupným na trhu a existuje také mnoho dalších certifikací s různými zaměřeními. Vyberte si ten, který nejlépe odpovídá vašim potřebám a hodnotám.

Celkově lze říci, že certifikát ÖKO-TEX standard 100 představuje spolehlivý standard v textilním průmyslu a pomáhá spotřebitelům ve výběru bezpečných, kvalitníchekologicky šetrných výrobků.