Články

Druhy stehů a jak se v nich vyznat

Pokukujete nenápadně po šicím stroji, který vám již nějakou dobu stojí v koutě? Nebo vás šití láká, ale bojíte se, že se to prostě nemůžete naučit? Dnes se podíváme na opravdový základ a shrneme si, jaké existují druhy stehů a pro co jsou vhodné. Tak vzhůru do toho!

Nejprve trochu teorie

Když šijeme, tak chceme spojit dva kusy látky k sobě. A to provedeme prostřednictvím stehu resp. švu. Jaký je rozdíl mezi stehem a švem? Steh je základním prvkem šití. Souvislou řadou stehů vytvoříme šev. Šít můžeme ručně nebo na stroji. Dle toho se liší druhy stehů, které budeme využívat. A teď už se pojďme podívat na jednolivé druhy stehů.

Šijeme ručně

Pokud jste se rozhodli, že se pustíte do šití pěkně “postaru”, tak popadněte do ruky jehlu a nit a nic vám nebrání pustit se do ušití svého prvního kousku.

Jak dělíme stehy při ručním šití?

Pomocné stehy, které dále dělíme na přední (používáme na stehování) a značkovací (k označení určitého místa na látce a přenesení na druhý kus látky).

Dalším druhem stehů při ručním šití jsou spojovací stehy, které můžeme dělit na zadní (patří k nejčastěji používaným a svým vzhledem nahrazují strojové šití), perličkové (využijete například při ručním všívání uzávěru nebo pro pevné zapošití okrajů) a křížkové.

Určitě využijete i stehy obšívací – pro začištění švových záložek obnitkovací stehy a pokud chcete vyšívat, tak se neobejdete bez smyčkového stehu.

Pokud už máte ušito, co potřebujete, tak nesmíme zapomenout na ozdobení látky, k čemuž využijete ozdobné stehy (křížkový, smyčkový, řetízkový, stonkový).

Ozdobné vyšívací stehy

Což takhle vámi ušitý kousek ozdobit i krásnou výšivkou? Vyžaduje to trochu zručnosti, ale určitě se vám to povede! Mezi základní vyšívací stehy patří přední a zadní steh, řetízkový steh, který vypadá i velmi ozdobně a pak samozřejmě celá řada ozdobných stehů, kde záleží na vaší zručnosti, na co si troufnete.

Šijeme na stroji

Rozhodli jste se investovat do šicího stroje nebo jste jeho šťastnými majitelkami? Tak to vás určitě bude zajímat základní rozdělení stehů pro šicí stroj. Každý stroj je samozřejmě trochu jiný a nabízí rozdílné možnosti, ale pojďme se podívat na skutečně základní stehy.

Jak dělíme stehy při šití na stroji?

Přímý steh tvoří pravidelné stehy jdoucí za sebou. Na svém stroji si můžete zvolit požadovaný druh přímého stehu. Nastavení se liší stroj od stroje.

Cik-cak steh je jeden z nejvíce používaných a univerzálních stehů. Tento steh využijete při začišťování, látání, ale i pro dekoraci látky.

Pružný steh nejčastěji používáme na pleteninách. Pokud použijete tento steh, tak by se materiál neměl nikde shrnovat.

Stehem se zapošitím šijte na začátku a konci šití, protože slouží jako pojišťovací steh.

Entlovací steh (klikatý steh) je svým využitím podobný cik-cak stehu – používá se k začištění okrajů látky nebo jako ozdobný steh.

Overlockový steh využijete při začišťování okrajů látky. Pokud nechcete, aby se vámi ušité prostírání na stůl nepěkně třepilo, bude nejlepší okraj látky zrubu začistit tímto stehem.

Pokud šijete na overlocku, který tímto stehem disponuje, tak v jednu chvíli šijete rovně a zároveň látku obnitkováváte.

Věděli jste, že díky stroji můžete i knoflíkovou dírku obšít v jednom kroku? Takové stroje budou mít v popisu – jednokroková knoflíková dírka. Existují i stroje, které tento úkon nezvládnou tak rychle, ale využijí na to čtyři kroky. U takových v popisu najdete – čtyřkroková knoflíková dírka.

I knoflíkové dírky samozřejmě dělíme dál na prádlové (základní tvar, jsou hranaté) nebo třeba konfekční, které jsou kulaté a které umí šít jen některé stroje.

Jak už to tak bývá, tak samotná praxe vás obohatí mnohem víc než spousta teoretických informací. Tak popadněte jehlu nebo usedněte ke stroji a pusťte se do šití. S každým ušitým kouskem se budete zlepšovat!