Články

Tip: Jak zvládnout šití z úpletů na běžném šicím stroji

Patříte mezi švadlenky, které s použitím oblíbených úpletů váhají? Bojíte se, že to váš stroj nezvládne? Nemusíte. S úplety si poradí i ten nejobyčejnější šicí stroj. Stačí vědět, jak na to.

Zjistěte, jak je na tom váš stroj

Speciální stroj na šití z pružných látek se nazývá overlock. Dokonale začišťuje okraje látky a umí skvěle pracovat s elastickými materiály.

Pokud však z úpletů nechcete šít denně, dobře vám poslouží i váš obyčejný šicí stroj. Výsledek sice nebude tak perfektní jako z overlocku, ale za pomocí pár triků bude skvělý!

Začněte tím, že zjistíte, jaké má váš stroj možnosti: jestli a kde najdete pružné stehy a zda má funkci povolení přítlaku patky. Tyto funkce šití úpletů velmi usnadní. Obejdete se ale i bez nich.

Jak na to?

1. Vyberte správnou jehlu

Než se pustíte do šití z úpletu, pořiďte si jehlu s kulatou špičkou. Obyčejná ostrá jehla by vám látku poničila a později by se kolem švu mohly tvořit nehezké dírky. Kulatá jehla vlákna pleteniny neničí, ale proniká mezi ně.

Jehly na šití úpletů nesou značení stretch, jersey nebo ball point.

2. Šijte pružným stehem

Úplet je pružný materiál, proto vyžaduje šití pružným stehem. Máte-li na stroji tuto funkci, půjde vám to velmi dobře.

Pokud ji však váš stroj nenabízí, nezoufejte a použijte obyčejný entlovací cik cak steh. Nastavte si ho hustý a krátký – tak zachováte pružnost švů, jak je to u úpletů potřeba.

Při šití úpletu látku nikdy nenatahujte, aby se vám nevytahala. Spíše ji jemně přidržujte. Zvláště u šití do oblouku snižte rychlost šití na minimum a látku pod patku lehce tlačte, aby ji stroj vzal rychleji, než se začne vytahovat.

3. Povolte přítlak patky

Některé šicí stroje umožňují nastavení přítlaku patku. Jde o sílu, kterou patka při šití působí na látku.

U šití z pružných materiálů se tato funkce obzvláště hodí, protože pokud patka tlačí příliš, látku zbytečně natahuje. Jakmile přítlak patky snížíte, látka bude procházet snáz.

4. Pořiďte si kráčející patku

Kráčející patka je speciálně navržená na šití z pružných látek. Není podmínkou k šití, ale chvíle za strojem vám dokáže velmi zpříjemnit. Zajišťuje totiž posunování šité látky nejen zespoda, ale i shora, čímž zamezuje vytahování materiálu a následné vlnění.

Některé stroje ji mají jako součást příslušenství.

Extra tipy na závěr

  • Při šití z úpletů nemusíte začišťovat okraje látky, protože materiál se netřepí, ale samovolně stočí.
  • Pokud s šitím z úpletů začínáte, sáhněte nejprve po méně pružných látkách s vyšší gramáží, na kterých je snazší se učit.
  • Při šití z pružných látek je někdy potřeba povolit horní i spodní nit.

I ten nejobyčejnější šicí stroj si dokáže s pružným materiálem poradit. Nejlépe to zjistíte, když si to sami vyzkoušíte. Zahoďte zbytečné obavy a usedněte ke stroji s jedním z těchto krásných úpletů!

TIP! Máte doma miminko a rádi byste mu ušili z úpletu mazlivého zajíčka do postýlky, aby se mu lépe spalo? Využijte návod a střihovou šablonu.

A pokud potřebujete s čímkoliv poradit, obraťte se na nás na Facebooku.