Články

Materiály: 7 důvodů, proč milovat merino

Merino je neskutečně příjemný, funkční materiál vyráběný z ovčí vlny. Vznikají z něj úplety s naprosto skvělými vlastnostmi. Pojďte s námi prozkoumat důvody, proč se tolik lidí po celém světě do merina prostě zamilovalo.

Důvod první: Merino je jemné a nekouše

Merino je mnohem příjemnější než tradiční ovčí vlna – jeho jednotlivá vlákna jsou mnohem tenčí, delší a přirozeně kadeřavé, takže se dotykem s pokožkou přirozeně ohnou. I z toho důvodu se hodí na šití oblečení, které se dotýká holé kůže – upnutá trička, legíny atd.

Důvod druhý: Merino pomáhá regulovat tělesnou teplotu

Tato látka též funguje jako skvělý regulátor teploty! I jako tenká vrstva v zimě zahřeje a ve velkém teple naopak ochladí. Zároveň perfektně odvádí vlhkost, takže budete i při pocení stále v suchu. Právě kvůli tomu si z merina dělali své oblečení beduíni, kteří kvůli teplotním rozdílům na poušti museli snést rozličné podmínky. Merino je prostě nezradilo.

Důvod třetí: Merino je hypoalergenní

Ve vláknech merino vlny se špatně rozmnožují bakterie, takže i propocené tričko z tohoto materiálu se obejde bez nepříjemného zápachu. Merino je zároveň hypoalergenní a je vhodné i pro citlivou, podrážděnou nebo dokonce ekzematickou pokožku, protože reguluje tělesnou vlhkost. Slouží tak jako pomyslná „druhá kůže“, a to dokonce i pro vaše nejmenší – proto je úžasné kupříkladu na dětské ponožky, body nebo čepičky! Inspiraci pro tvoření pro vaše nejmenší můžete načerpat třeba v časopisu Burda.

Důvod čtvrtý: Úplet z merina je elastický

Výhodou merina je taky jeho pružnost. Může se bez poškození roztáhnout dokonce až o třetinu své původní velikosti. A hlavní je, že se opět vrátí do svého původního tvaru a nevytahá se! Proto v něm budete vždy vypadat upraveně i po letech nošení, protože zvládne kde co.

Důvod pátý: Merino je pro děti, sportovce i elegány

Kouzelnou vlastností merina je jeho široké využití. Šít z něj můžete skvělé dětské oblečení, hezké funkční prádlo pro sportovce a nezradí vás ani jako skvěle padnoucí, elegantní triko, ve kterém se budete cítit příjemně i v nepříjemných teplotách na vašem pracovišti.

Designéři mají merino rádi, protože se s ním dobře pracuje – od stříhání, přes nažehlování až po jeho tvárnost a snadné řasení. Třeba výstřih „voda“ vypadá na halence z merina naprosto skvěle! A navíc se merino minimálně krčí, takže pojistí váš uhlazený vzhled za každých okolností.

Důvod šestý: Merino se dobře udržuje

Merino můžete s klidem prát v pračce, nejlépe do 40 stupňů. Při praní merina nepoužívejte aviváž – látka je jemná sama o sobě, takže nepotřebuje změkčit. Navíc by tím navíc mohla ztratit svoje kvality.

Jedinou nevýhodou je, že prádlo z merina schne déle než funkční prádlo ze syntetických materiálů. Nicméně za ty supervlastnostilaskavý dotek to prostě stojí!

Důvod sedmý: Merino je ekologické

Aby toho nebylo málo, nošení oblečení z merina je ekologická volba! Tenhle materiál je totiž snadno recyklovatelnýobnovitelný. Díky tomu, že je přírodní, se z něj navíc neuvolňují přírodě škodlivá vlákna jako z umělých materiálů. Navíc je velice odolný, takže v šatníku vydrží dlouhá léta!

Závěrem

Pokud jste se do této superlátky zamilovali stejně jako my, objednávejte metráž merina na našem e-shopu. A pokud se potřebujete stoprocentně přesvědčit, přijďte se na merino podívat na naši prodejnu. Tam vám ukážeme všechny barevné verze naživo.

A pokud máte nějaké otázky nebo se chcete pochlubit s tím, co jste si z merina už ušili, napište nám na našem Facebooku.