Články

Materiály: Co je modal

Modal je typ viskózového vlákna, který je získáván úpravou dubové celulózy. Látky z modalu jsou měkké, pružné, lehké na nošení, ale zároveň odolné. Člověk se v nich celý den cítí jako v láskyplném objetí.

Proč zvolit modal?

Pokud hledáte pohodlnýpraktický materiál pro oblečení na doma, sportování nebo pro komfortnější pobyt v práci, modal vás nikdy nezradí. 

Využití této látky vám vyžene z hlavy všechny obavy z praní – materiál se nesmršťuje v pračce, nežmolkuje se a drží si svoji původní barvu – v oblečení z tohoto materiálu se tak budete vždy cítit uhlazeně. Je také vhodným materiálem pro šití často nošeného oblečení, protože se jen tak neprodře. S modalem také šetříte planetu, protože kousky z něj vyrobené se jen tak rychle neobnosí. Při jeho výrobě je také použito méně vody než při zpracování bavlny.

Optimální prací teplotou je 40 stupňů. Díky zachování své barvy se u modalu nemusíte bát, že vám obarví jiné oblečení.

Druhy modalu

Na základě vlastností rozlišujeme několik druhů modalových látek  – kupříkladu jednolícní úplet, ideální materiál pro tvorbu lehkého letního oblečení, které díky savým vlastnostem modalu dokáže odvádět pot, a to asi o polovinu více než bavlna. Je tak vhodný pro výrobu triček, legín, kraťasů, a dokonce spodního prádla

Dalším typem je například modalová teplákovina, která má vyšší gramáž – je ideální pro výrobu tepláků, mikin a také teplejších šatů, které v nevlídném počasí spolehlivě zahřejí.

Metráž modalu můžete nakupovat na e-shopu Mamtex nebo se stavit přímo na prodejně, kde si jej můžete pořádně prohlédnout a osahat. 

Na e-shopu najdete také vzorky jak jednolíc úpletů, tak modalové teplákoviny.