Články

Materiály: Co je softshell a jak se udržuje?

Softshell je funkční voděodolná textilie, která neprofoukne. Zároveň je ale měkká, jemnáprodyšná. Pojďte s námi prozkoumat jeho druhy, a hlavně spoustu důvodů, proč si jej oblíbit!

Z čeho je softshell vyrobený?

Softshell je látka, která se skládá z několika vrstev. První vrstva (vnitřní), odvádí tělesnou vlhkost, takže vám zajistí pohodlí, i když se budete potit. Druhá (někdy i třetí) vrstva poskytuje izolaci a je zpravidla vyrobena z polyesteru. Zaručí tak, že se softshellem můžete čelit i nepříjemným větrným dnům, protože neprofoukne.

Typy softshellu

Existuje více druhů softshellu a snadno se mezi nimi jde ztratit. S námi se ale snadno zorientujete!

Softshelly totiž můžeme rozlišit podle toho, jestli mají membránu, která zajišťuje odolnost před extrémním počasím. Membránový softshell vás tedy ochrání před nepříjemným větrem a deštěm. Je ovšem méně prodyšný, takže se nehodí do letních měsíců. Nemembránový (tkaný) softshell je nepromokavý, svrchní vrstva je z hustých vláken. Je prodyšnější než membránový softshell a je třeba ho impregnovat.

Dále můžeme rozdělit softshell dle toho, kdy se dá nosit. Jarní softshell je středně silný, s vnitřní stranou z nezateplené látky – nejčastěji polyester, bavlna nebo bambusová viskóza. Hodí se hlavně do proměnlivého počasí na jaře a na podzim. Letní softshell je lehoučký, často bez vnitřní vrstvy. Na chladnější letní rána jako dělaný. A nakonec zimní softshell, který je nejsilnější, má rubovou vrstvu z hřejivého materiálu (kupříkladu fleece) a ochrání vás v mrazivých dnech.

Šití ze softshellu

Ze softshellu lze ušít široká škála funkčního oblečení – od bund, přes kalhoty, až po zimní rukavice. Lze z něj šít na běžných domácích strojích, jehlu je třeba volit dle síly látky. S většinou softshellů se dobře manipuluje, protože moc nepruží.

Péče o softshellové oblečení

Praní softshellu je žádoucí a není třeba se ho obávat. Je ovšem několik pravidel, které zaručí, že vám oblečení z softshellu vydrží dlouhá léta.

Prát softshell je nejlepší samostatně. Doporučuje se také zapnout všechny zipy a otočit kousky naruby. Není doporučováno používat běžný prací prášek, změkčovadlo, aviváž ani bělicí prostředky. K praní softshellu si určitě pořiďte speciální přípravek (k dostání v obchodech se sportovním oblečením) – jedině tak budete mít jistotu, že si látka zachová svoje vlastnosti a déle vydrží.

Optimální teplota pro praní je 30 stupňů. Je vhodné prát na šetrný programneždímat. Sušení v sušičce by softshell mohlo taktéž poškodit – jeho sušení je nejlepší na ramínku, kde snadno odkape do vany nebo předem připravené nádoby.

Po nějaké době je také nutné obnovit impregnační vrstvu, nejpraktičtější je impregnační sprej. Impregnuje se výhradně vyprané oblečení, aby se k oblečení nenalepila špína.

Závěrem

Softshell je skvělý funkční materiál, který zajistí pohodlí i v nepříjemných podmínkách. Metráž softshellu zakoupíte na našem e-shopu – nabízíme jak jednobarevné pro každodenní nošení do práce, tak vzorované pro jedinečný styl.

Pokud z našich látek něco krásného vyrobíte, pochlubte se nám na Facebooku!

Stejně tak se nám neváhejte ozvat, pokud máte nějaké otázky – jsme tady pro vás.