Návody na šití

Návod na šití: pytlík na svačinu v 5 jednoduchých krocích

Ušijte svému malému školákovi pytlík na svačinu. Pusťte se do 5 jednoduchých kroků, a zítra už zabalíte dobroty do nového!

Návod jak ušít pytlík na svačinu:

Co budete potřebovat: čistou látku, která nepruží – ideální je bavlněné plátno nebo lněná tkanina, šňůrku na stáhnutí pytlíku.

1. Střihněte látku

Budeme šít svačinový pytlík klasické velikosti: 25 cm dlouhý a 20 cm široký. To je tak akorát na krajíc chleba nebo pár kousků ovoce.

Měření a počítání

K rozměrům potřebujeme přidat pár centimentrů v délce i šířce – to kvůli švům na stranách a nahoře na tunýlek, kterým povede stahovací šňůrka.

Délka: Na tunýlek potřebujete 2 cm šířku, a protože je látku potřeba přehnout dvakrát, počítejte se 4 cm. Tedy: 25 + 4 = 29. Máme však dvě strany pytlíku, proto nám po vynásobení vyjde délka 58 cm.

Dno pytlíčku vznikne přehnutím látky, proto dole nebude žádný šev. Pokud má však vaše látka vzor, který nemůžete otočit vzhůru nohama, je potřeba střihnout 2 obdélníky a přidat k nim po 1 cm na švy.

Šířka: K šířce 20 cm přidáme na každé straně 1 cm na šev. Vychází nám tak šířka 22 cm.

Na pytlíček tedy střihněte obdélník látky 58 cm dlouhý a 22 cm široký:

2. Zažehlete si horní okraj

Na obou horních okrajích látky si zažehlete dvakrát 2 cm do rubu. Připravujete tak prostor pro tunýlek.

3. Látku sešijte

Složte oba horní okraje k sobě rubem vně. Pečlivě srovnejte a sešijte po stranách k sobě. Nezapomeňte však v délce 4 – 6 cm od horního okraje vynechat 2 cm nesešité – místo, kudy povede šňůrka v tunýlku.

4. Sešijte okraj

Okraj pytlíčku zahněte dvakrát do rubu. Pomůžou vám zažehlené linky, které jste si dopředu připravili. Následně okraj sešijte v jeho dolní části po celém obvodu.

 

5. Navlečte šňůrku

Převraťte pytlík naruby a máte skoro hotovo! Teď si už jen vezměte na pomoc spínací špendlík (tzv. sicherheitsku), uvažte kolem něj sňůrku, udělejte uzlík a provlečte tunýlkem. Šňůrku zatáhněte uzlíkem a ozdobte třeba korálkem.

Máte ušito, zítra už můžete svému školákovi zabalit svačinu do veselého látkového pytlíku!

Venku přituhuje, proto přijde vhod něco teplého na krk, co říkáte? Objevte návod na šití teplé šály z fleecu, do které se zachumláte, až pořádně zafouká.