Návody na šití

Začínáme s šitím: 9 pomocníků, bez kterých se švadlenka neobejde

Švadlenka nesedí za šicím strojem sama. Má k ruce šikovné malé i velké pomocníky, kteří jí pomáhají šití zefektivnit i zpříjemnit. Tak jí jde šití lépe od ruky a zároveň každý výjimečný kousek vzniká s radostí.

Metr a pravítko

Švadlenka bez metru jako by nebyla. Přesné měření je pro dokonalé šití extra důležité. Než tedy vezmete do ruky nůžky, věnujte mu dostatek pozornosti. Aneb dvakrát měř, jednou stříhej. Hlavně nezapomínejte na švové přídavky!

Poddajný krejčovský metr se hodí na měření přímo na těle, kde se bez problémů přizpůsobí každému záhybu. Zároveň si ho snadno pověsíte na krk, a tak je stále v pohotovosti.

TIP: Krejčovský metr nemotejte příliš natěsno, mohl by se vytáhnout a neměřil by tak přesně.

Pravítko využijete hlavně u odměřování látky. Doporučujeme si ho pořídit nejméně v rozměrech 60 x 15 cm, abyste ho nemuseli neustále nadstavovat.

Křída

Zakreslíte si s ní střih, poznačíte šířku tunýlku a využijte i na další praktické značení, které zjednoduší vaši orientaci na látce. To z křídy dělá nepostradatelnou pomocnici při šití.

Kromě klasických krejčovských kříd se dělají také křídytužce nebo textilní fixy, které s prvním praním z látky zmizí.

TIP: Pokud chcete z látky smazat linku nakreslenou křídou, opatrně použijte čistou houbičku s drátěnkou.

Nůžky

A jdeme stříhat. Kvalitní krejčovské nůžky jsou povinnou výbavou každého šicího koutku. Aby zůstaly správně ostré, nemělo by se s nimi stříhat nic jiného než samotná látka. A to ani papír a výztuhy. Zkrátka látka a zase jenom látka.

Pro rychlé odstřihnutí trčících nitek nebo začišťování stehů nedáte dopustit na malé nůžky cvakačky. Pro tyto účely se hodí lépe než velké krejčovské nůžky. Zároveň je snadno schováte do zásuvky šicího stroje, a tak je budete mít stále po ruce.

Špendlíky

Špendlíky se hodí pro dočasné spojení látky před šitím. Na jemnější látky je dobré používat tenčí špendlíky, po kterých v látce nezůstane díra.

TIP: Oblíbené jsou špendlíky se skleněnou hlavičkou, kterým nevadí přežehlování.

Jehly

Ideální je mít po ruce alespoň 3 základní druhy jehel. Jednak univerzální jehly na různé materiály, jeansové jehly na silnější látky a strečové jehly na šití pružných úpletů. Záleží, z jakého materiálu budete šít nejčastěji.

NItě

Mezi nejčastější patří polyesterové nitě, které postačí na běžné šití. Jinak obecně platí, že čím silnější látka, tím silnější nit (a čím silnější nit, tím silnější jehla a očko na ní). Mezi oblíbené a kvalitní patří pevné, pružné polyesterové nitě Hard.

Cívky

K nitím neodmyslitelně patří cívky na spodní nit. Často jich pár najdete v základní výbavě stroje, ale pokud jich není víc než pět, není od věci si jich pořídit ještě pár navíc. Ideální je totiž mít jednu cívku na jednu barvu.

Odpadne vám tak zdlouhavé odvíjení nitě z cívky a navíjení nitě nové pokaždé, když chcete šít jinou barvou. Tak je budete mít nachystané dopředu a vždy jenom jednoduše sáhnete do zásob a vyměníte spodní nit.

Žehlička

Skoro každá látka by se před samotným šitím měla vyžehlit, aby se srovnala. Zároveň je důležité žehlit i během šití – například nažehlování záhybů. Tím si ušetříte spoustu času i nervů během našpendlování a šití.

Šicí stroj

Některé švadlenky dodnes šijí v ruce. Práce je to ovšem zdlouhavá a vyžaduje hodiny tréninku, aby stehy byly pravidelné. Ovšem každá, která má se šitím vážnější úmysly, se neobejde bez kvalitního šicího stroje. Na trhu dnes potkáte bezpočet druhů i modelů, výběr se však vyplatí nepodcenit. Dobrý šicí stroj je totiž základ kvalitního šití.

Závěrem

Pokud potřebujete s čímkoliv poradit, neváhejte se na nás obrátit na Facebooku. Jsme tady pro vás.