Návody na šití

Začínáme s šitím: Co je overlock a jak ho vybrat?

Overlock je typ šicího stroje, který pomůže vytvořit profesionální švy. Navíc usnadňuje práci, zejména při šití z úpletů. Na trhu je ale tolik overlocků v široké cenové škále a vybrat ten pravý opravdu není jednoduché… A právě proto vám poradíme, jak ten správný vybrat!

Proč overlock?

overlockem je šití efektivní – s trochou cviku za chvilku vytvoříte velice odolné obnitkované okraje, které vypadají jako na oblečení z obchodu! Velkou úlevu pocítíte při šití úpletů, protože overlock dokáže vytvořit skvělý pružný steh. Většina z nich navíc dokáže přímo odřezávat přebytečnou látku, takže se vaše dílo nebude třepit a déle tak vydrží krásné.

Overlock nebo coverlock?

Na trhu máme dva stroje s podobným názvem – overlockcoverlock. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Zatímco overlock dokáže krásně začistit konce látky, coverlock pomůže zašít oblečení tak, že je z lícové strany vidět jen malé množství stehů. Lze na něm vytvořit třeba tzv. krycí prádlový steh. Ten můžeme třeba vidět na běžném tričku – z lícové strany jsou dva rovné stehy, ale když tričko otočíme naruby, uvidíme smyčky. Steh je tak pevný, ale přitom nenápadný.

Opravdu overlock potřebuji?

Než se rozhodnete koupit si overlock, je třeba položit si otázku, jestli ho opravdu využijete.

Pokud jednou za čas šijete polštáře nebo potřebujete poupravit rozpárané oblečení, bez overlocku se minete. Jednou z vychytávek, která vám šití na overlocku alespoň trochu nahradí, je overlocková patka. A nemusíte se bát ani šití úpletů na vašem šicím stroji – tipy, jak si s úpletem poradit a nezbláznit se, naleznete v našem článku Jak zvládnout šití z úpletů na běžném šicím stroji. Coverlock zase může být nahrazen běžným šicím strojem, na kterém vykouzlíte rovný steh.

Overlock také využívá více nití, vyžaduje proto trpělivost se s ním naučit zacházet. Důležité také je, že plně nenahradí klasický šicí stoj – rovný steh, přišívání zipu nebo knoflíků na overlocku bohužel zvládnout nejde.

Pokud ale šijete podle střihů nebo děláte složitější úpravy šatníku, overlock vám výrazně ušetří nervyčas.

Klíčová otázka: K čemu budu overlock používat?

Pokud máte rozhodnuto, že overlock za to opravdu stojí, rozmyslete si, na co ho budete používat.

Pokud plánujete, že si občas potřebujete zakončit okraje nebo snáze šít úplety, poslouží vám overlocky z nižších cenových kategorií.

Pokud se ovšem vrháte do odvážnějších projektů, využíváte různé materiály a šijete často, bude pro vás nejlepší zakoupit overlock o něco dražší – tyto stroje jsou navíc lépe zkonstruovány než jejich levnější bratříčkové a snesou tak více zátěže. Spolehnout se můžete třeba na overlocky od firmy Brother. A některé z nich jsou dokonce ta vymakané, že dokážou přepnout na funkci coverlocku.

Jestli jste technický typ a potrpíte si na opravdovou kvalitu, vybírejte overlocky z těch nejvyšších cenových kategorií. Takovým je třeba overlock od firmy Pfaff, který automaticky volí například napětí nitě a délku stehu. Většinu parametrů na něm pak můžete poupravit a toto nastavení následně uložit. Tak chytré mašinky to dokážou být!

Pro dobrou orientaci na trhu taky poslouží značky – velký spoleh je zejména na zmiňované overlocky BrotherPfaff, a taky značku Janome.

A co dál?

Nezapomínejte také na vhodné nitě – overlock jich využívá hned několik (většinou 3 nebo 4) a má velkou spotřebu. Je proto na místě kupovat velké (a kvalitní) kónytřeba nitě od firmy Hard, které nabízí širokou škálu barev! A pokud se vrháte na šití úpletů, skvělé jsou na ně zejména pružné chemlonové nitě. S nimi půjde šití jako po másle!

Více informací o nitích do tohoto sofistikovaného stroje se dočtete v článku Jaké nitě patří do overlocku?

Nezapomínejte taky na kvalitní látky – šití pak bude jedna radost! S overlockem si můžete bezpečně dovolit kde co, třeba i šití z příjemňoučkých úpletů! Zkuste třeba tyhle skvělé metráže látek s úžasnými vzory, které najdete na našem e-shopu!

Pokud na nás máte jakékoliv otázky, neváhejte se na nás obrátit na našem Facebooku, přes email info@mamtex.cz nebo na naší prodejně.

A jestli jste už něco pěkného ušili, budeme moc rádi, když se nám s vašimi výtvory pochlubíte! Ať už přes email nebo přes Facebook.