Návody na šití

Začínáme s šitím: Jak správně navléct nit do šicího stroje

Pokud začínáme s šitím, může se stát, že nesprávně navlečeme nit. Právě kvůli tomu se může nit ve stroji zasekávat nebo nesprávně stehovat. Jak tedy navléct nit, aby vše správně fungovalo?

Návody přiložené k šicímu stroji totiž mohou být mnohdy zmatené, zavádějící nebo se ztrácí v překladu. Většina šicích strojů má na sobě šipky nebo malé nákresy. Ty sice dokážou správně navést při vedení nitě šicím strojem, ale pro bezchybný steh je třeba dodržet ještě pár dalších pravidel.

příklad nákresu na šicím stroji

Navlékání horní nitě (špulka)

1/ Zkontrolujeme, zda máme na špulce dostatek nitě. Poté zastříhneme její konec, aby se lépe navlékal do jehly.

2/ Otočením ručního kola nastavíme nitní táhlík (očko, které „vylézá“ z šicího stroje) do nejvyšší polohy a přítlačnou patku dáme do dolní polohy.

3/ Umístíme nit na kolík tak, aby se nit odvíjela zezadu. Nit vedeme ze špulky přes vodič směrem dolů, pak zase zpět nahoru, až k táhlíku, kterým nit provlékneme. Poté vedeme nit dolů, až k jehle.

TIP: V některých momentech je nutné držet špulku nitě na místě, aby při rychlém odvíjení neodskočila pryč.

4/ Nit provlékneme vodičem jehelní tyče. Je to velmi důležitý a často opomíjený krok, zejména u začátečníků!

5/ Provlékneme nit očkem zepředu dozadu.

6/ Odvineme dostatečné množství nitě (cca 10 až 15 cm), aby se konec nitě při šití nezamotal.

Navíjení dolní nitě (cívka)

Pokud nemáme na cívce nit, je ji třeba strojově odmotat ze špulky, ještě než navlečeme nit horní. Takže pojďme na to!

1/ Nasadíme špulku na držák, nit odvíjíme předemomotáme ji kolem vodiče (nejprve dopředu, pak dozadu a znovu dopředu – většinou je na strojích nákres).

2/ Narazíme cívku na navíječ spodní nitě a posuneme ji celou doprava po drážce.

3/ Nit navlečeme do dírky na okraji cívky (z vnitřní strany), povytáhneme o cca 5 cm.

4/ Krátce sešlápneme pedál, aby se nit několikrát omotala a pak ustříhneme přebytek nitě, který nám trčí z otvoru na cívce.

5/ Sešlápneme pedál a necháme nit navíjet. Až je na cívce dostatečné množství nitě, přestříhneme ji mezi špulkou a cívkou, posuneme navíječ zpátky doleva a cívku sundáme (zmáčkneme u toho navíječ směrem dolů, aby se cívka lépe sundala).

POZOR: Nesnažte se sundat cívku, pokud je v pozici vpravo – nepůjde to, a navíc si nepřiměřenou silou můžete poškodit stroj.

Navlékání dolní nitě (cívka)

Navlékání dolní nitě je někdy komplikovanější než navlékání nitě horní. Setkat se též můžeme s dvěma typy umístění dolní nitě – horizontální (cívka se vkládá shora) nebo vertikální (cívka se vkládá zboku). V každém případě před navlékáním dáme jehlu do nejvyšší polohy.

Horizontální

1/ Odklopíme průhlednou krytku sloužící k zakrytí prostoru pro nit.

zdroj

2/ Vložíme cívku do jamkyvedeme nit dle nákresu na stroji (většinou odvíjíme spodem doleva a vedeme nit po linii rýhy).

zdroj

3/ Na konci nit zatrhnemezacvakneme krytku.

zdroj

4/ Zavřeme kryt a pokud máme už navlečenou horní nit, přidržíme si její konec. Patka musí být zvednutá a nit vedeme pod ní.

5/ Zajedeme s jehlou dolů, znovu nahoru a povytáhnutím konce, který si držíme, vytáhneme nit spodní. Vytvoří se nám tam očko, které vytáhneme ven.

6/ Necháme trčet cca 10-15 cm z obou nití, aby se nám nezamotaly do stroje, položíme je za patku a můžeme šít.

Vertikální

1/ Vyklopíme kryt chapače („dvířka“ do prostoru na spodní nit) a pomocí západky vytáhneme kulaté cívkové pouzdro.

2/ Vložíme cívku do pouzdra – nit by se měla odvíjet vrchem, směrem vpravo – tedy na opačnou stranu než růžek, který z pouzdra trčí.

3/ Nit provlékneme přes otvor na pouzdře, pod napínacím pérkem (kovový proužek), až do očka v pouzdře.

4/ Cívku v pouzdře zasuneme do chapače (růžek směřuje nahoru, nit vlevo) – tak, abychom cítili, že zapadl na místo. Necháme asi 5 cm odvinuté nitě, kterou zavřeme do krytu (pozor, aby po jeho uzavření nevylézala ven).

5/ Zavřeme kryt a pokud máme už navlečenou horní nit, přidržíme si její konec. Patka musí být zvednutá a nit vedeme pod ní.

6/ Zajedeme s jehlou dolů, znovu nahoru a povytáhnutím konce, který si držíme, vytáhneme nit spodní. Vytvoří se nám tam očko, které vytáhneme ven.

7/ Necháme trčet cca 10-15 cm z obou nití, aby se nám nezamotaly do stroje, položíme je za patku a můžeme šít.

POZOR: Pokud dokupujete nové cívky, dejte si pozor na to, aby seděly do vašeho typu šicího stroje.

TIP: Pokud se potřebujete zbavit zbytku nitě na cívce, nejrychlejším způsobem je nasadit ji na volný držák nitěvytahat ji.

TIP: Po navlečení obou nití je vhodné si na nějakém zbytku látky (nejlépe z té, kterou používáme) vyzkoušet, jestli jsou nitě správně navlečené.

Na tomto vzorku si také otestujete, jestli není třeba změnit nastavení stroje (napětí, velikost stehů, typ stehu).

POZOR: Taky nezapomeňte pravidelně měnit jehly!

Máme hotovo a můžeme se pustit do díla! A nebojte se ozvat, pokud si s něčím nebudete vědět rady – zavolejte nám nebo se na nás obraťte na Facebooku. Jsme tady pro vás.