Návody na šití

Začínáme s šitím: Jak správně vybrat šicí stroj?

Rozhodla jste se začít šít nové, krásné dekorace nebo originální kousky do šatníku? Skvěle! Jak zařídit, aby vás začátky s jehlou a nití správně navnadily tak, že se z šití stane láska na celý život?

Šicí stroj, alfa a omega každé švadlenky

Šicí stroj patří mezi ty nejdůležitější (a zároveň nejvyšší) investice švadlenky – právě proto byste si měla dobře rozmyslet, jaký si pořídíte. To se lehce říká, ale hůř dělá, zvlášť pokud jste nikdy nešila. My ale víme, jak na to!

Kde začít?

Než vyrazíte na nákup stroje nebo začnete hledat v hlubokých internetových vodách, je důležité, abyste si odpověděla na tyto otázky:

1. Co chci šít?

Budou to povlaky na polštáře, vánoční ubrus, sukně, šaty pro malou princeznu nebo tepláky do lesa pro vašeho raubíře (ať už malého či velkého)? Tyto věci se budou lišit v použité látce, a tedy i požadavku na šicí stroj.

Šití oblečení si většinou žádá schopnost stroje pracovat s pružnými látkami, jako je úplet nebo teplákovina. A to zdaleka ne každý jednoduše zvládá. Na interiérový textil, jako jsou ubrusy nebo závěsy, si většinou vystačíte s bavlnou, se kterou se šije snadno i na základním stroji, a tak je pro začátečníky jako stvořená.

2. Kolik času šití věnuji?

Pokud plánujete vytáhnout stroj jednou za čas na zašití děravých kolen, rozhodně nepotřebujete ten nejlepší na světě. Stačí vám obyčejný šicí stroj v řádech pár tisíc korun.

Je-li však vaše myšlenka na šití o něco odvážnější, vyplatí se vybrat takovou mašinku, která zvládne i náročnější projekty. I v takovém případě se však zamyslete nad tím, kolik času šití budete moct věnovat.

Bude to každé odpoledne po práci, spíše o víkendech nebo jednou za měsíc, když děti vyrazí k babičce? Toto rozhodnutí vám výběr šicího stroje zase o něco zjednoduší, protože čím častěji ho budete používat, tím odolnější by měl být.

Lepší šicí stroje většinou začínají na 4–5 tisících korun. Za takové peníze už pořídíte stroj, který jednou možná předáte své dceři. Základem jsou celokovové útroby, které odolají létům vašeho kreativního kouzlení.

3. Objevuji ráda novoty, nebo se držím jednoduché klasiky?

Dříve se dal pořídit jenom jeden druh šicího stroje – mechanický. Tedy ten s čudlíky a otočnými kolečky. Dneska už jsme ale dál, na trhu máme na výběr z celé armády strojů elektronických.

Hlavní rozdíl mezi nimi je v tom, že mechanický stroj ovládají jednotlivé součástky, které v jeho útrobách spolupracují, kdežto u elektronického stroje všechno řídí malý počítač. Díky tomu je stroj schopný si pamatovat velké množství stehů, a tak s ním své výtvory ozdobíte kvítky, hvězdičkami nebo třeba autíčky.

Takové vychytávky u mechanického stroje nečekejte. Na druhou stranu ale vsaďte na to, že i jeho základní stehy vám často postačí. Navíc, když se něco pokazí, oprava bude méně náročná a poradí si s ní většinou každý šikovný opravář. U elektronických strojů kvalitních značek se o opravu postará specializovaný servis, který ho zase spolehlivě vrátí do formy.

Mechanický, nebo elektronický?

Jak se tedy rozhodnout, který z nich je pro vás ten pravý? Oba typy jsou dnes stejně žádané a nedá se říct, že by některý z nich byl kvalitnější. Doporučujeme vám rozhodnout se podle toho, jakou máte povahu.

Jste hračička a nadšeně objevujete nové funkce a vychytávky na počítači, mobilu, mixéru i žehličce? Pak se nebojte elektronického šicího stroje, který vám nabídne až stovky stehů a spoustu vychytávek ke zjednodušení práce.

Jste tradiční a o nových funkcích a elektronických vychytávkách nechcete snad ani slyšet? Pak sáhněte po mechanickém šicím stroji, který vás nepřehltí informacemi a zároveň bude o něco odolnější vůči nepřesnému zacházení.

O co se dále u stroje zajímat

Vybraným typem stroje však vaše rozhodování nekončí. Elektronických i mechanických strojů na trhu najdete bezpočet. Tady jsou další faktory, o které se vyplatí se zajímat:

Značka

I v tomto ohledu je dnes výběr složitější. Potkáte značky kvalitní, méně kvalitní i ty, které pouze žijí ze slavného jména. Mezi ty patří značka Singer, kterou na našem e-shopu nenajdete právě proto, že s ní nemáme moc dobrou zkušenost. Naopak doporučujeme značky Brother, Janome nebo Pfaff.

Hlučnost

Zvažte, kde chcete tvořit a jestli tak nebudete někoho rušit, když váš stroj nebude zrovna tichý brouček. Pokud máte citlivější sluch, rozhodně se na otázku hlučnosti stroje zaměřte.

Příslušenství

Jaké patky mi se strojem dodají? Můžu si přikoupit i jiné? Dá se snadno dokoupit náhradní příslušenství? Můžu do stroje použít univerzální jehly, které seženu v každé galanterii? I na tyto otázky byste si před koupí stroje měla odpovědět.         

Servis

Doporučujeme si zjistit, jestli má značka rozsáhlou síť servisů tak, aby bylo jednoduché dát stroj do opravy, když se něco zadrhne, a zároveň to netrvalo měsíce.

Závěrem

Faktorů, nad kterými je před koupí stroje potřeba se zamyslet, je spousta. Vždycky však nejvíce záleží na tom, co od šití očekáváte.

Potřebujete s výběrem šicího stroje poradit? Zavolejte nám, nebo napište na Facebooku – rádi vám pomůžeme najít ten pravý pro vaše tvoření!