Návody na šití

Začínáme s šitím: Jak vybrat jehlu?

Špatný výběr jehly může být příčinou vynechávání stehů. A pokud ji použijeme opravdu nevhodně, můžeme si pokazit jak stroj, tak látku, se kterou pracujeme. Jak tedy vybrat tu správnou?

Jehla se jeví jako jednoduchý kousek kovu. Je to ale důmyslná část stroje, u kterého záleží na každé desetině milimetru. Základními částmi jsou dřík, tělo, okohrot jehly.

zdroj, upraveno

Jakou jehlu vybrat?

Při výběru jehly si klademe následující otázky:

1/ Jaký mám šicí stroj? 

Každá jehla na sobě nese označení toho, pro jaký stroj je vhodná.

Domácí šicí stroje o sobě informují kombinací 130/705H, overlocky nejčastěji ELx705 nebo HAx1SPcoverlocky ve tvaru ELx705.

Zvláštní je pak značení některých jehel značky Singer (značení SY 2053) a jehel pro starší šicí stroje (kód 287).

2/ Z jakého šiji materiálu? 

Pro různé materiály vybíráme různé tvary hrotů, aby mohla jehla projet látkou s minimálním poškozením.

Obecně platí, že na pleteniny používáme tupou špičku, aby projela mezi vlákny, a ostrou špičku na koženku nebo kůži, kdy je nutné materiál proříznout. Pro hodně nadýchané pleteniny potom používáme jehly s dlouhou špičkou.

3/ Jak je materiál silný?

Sílu jehly vyčteme ze dvou čísel oddělených lomítkem, kupříkladu 90/14. Na tomto údaji nás zajímá pouze první číslo, které označuje šířku hrotu, tedy 90.Na druhé číslo nemusíme brát ohled, je to staré značení, které se ovšem dosud používá v Číně.

Nejčastěji se setkáváme s čísly od 70 do 110. Optimální síla pro běžný jednolíc úplet je 80, na oboulíc nebo teplákovinu spíše volíme 90. 70 potom vybíráme na velmi tenké materiály, 110 naopak na jeansy nebo podobně silné materiály.

4/ Jakou použít nit?

Musíme myslet na to, že jehla je namáhána jak pohybem, tak teplem, které při šití vzniká. Pokud zvolíme moc tlustou nit na malé oko, jehla se bude nadměrně zahřívat, a tudíž snáze lámat nebo ohýbat.

Důležité je také zvolit kvalitní nit, aby byla dostatečně hladká a v jehle se samovolně nezadrhávala už od začátku. Skvělé jsou nitě od firmy Hard.

5/ A co šití dvojjehlou?

Pokud šijeme dvojjehlou, obvykle hledáme označení typu 130/705 H-S ZWI. U této jehly bude navíc informace o tzv. rozteči, tedy rozestupu jehel. Ideální jsou 4 mm (značení 4,0/75).

Co je na krabičce a co je na jehle?

zdroj

Když se podíváme na barevné proužky na konkrétní jehle, uvidíme hned dva – ten horní označuje materiál, na který je jehla vhodná, a ten spodní značí sílu jehly. Barevný klíč můžeme vidět na obrázku níže.

zdroj

Kontrola jehly

Pokud chceme zkontrolovat, jestli si jehlanit spolu „rozumí„, vyjmeme jehlu ze stroje a nit do ní navlečeme. Pak vytáhneme jehlu do nejvyšší polohy a necháme ji sklouznout dolů. Pokud klouže sama, je to správně. Pokud ne, je třeba změnit buď nit nebo jehlu.

Značky jehel

Jehly Schmetz jsou tradiční firmou vyrábějící jehly a jsou tak zárukou kvality.

POZOR! Pokud máte stroj značky Singer, použijte pouze jehly Singer.

Výměna jehel

Jehly je třeba měnit – a to nejen když se nám jehla zlomí nebo ohne. Obecně platí, že by se jehly měly měnit nejvýše po osmi hodinách aktivního šití.

Zároveň je nutno kontrolovat, jestli je jehla stále v pořádku. Její opotřebovanost můžeme zkontrolovat starou silonovou punčochou. Vyjmeme jehlu ze stroje a několikrát silonku propíchneme. Pokud jehla zajede a vyjede bez poškození silonky, je v pořádku. Pokud materiál zatrhne, jehlu vyměníme.

Závěrem

Tak už jsme správně vybrali jehlu, stačí jenom navléct nit a začít šít. Pokud ovšem s šitím začínáte a máte s navlékáním nitě problémy, přečtěte si náš článek Jak správně navléct nit. 

Pokud potřebujete poradit ohledně šití nebo výběru metráže látek, nebojte se nám zavolat nebo nás kontaktovat na Facebooku. Tam se nám taky můžete pochlubit s vašimi výtvory :-).