Návody na šití

Začínáme s šitím: Jaké nitě patří do overlocku?

Máte konečně váš vysněný overlock, těšíte se na jeho jemné, pevné a čisté stehy, ale nevíte si rady s tím, jaké nakoupit nitě? My to víme a s výběrem poradíme!

Jak jistě víte, overlock se používá k tomu, aby oblečení déle vydrželo pohromadě bez párání a látka se netřepila. Běžně se pro šití s overlockem používají 3 až 4 nitě. Jak je ale vybrat?

Materiál

Nejuniverzálnější a nejpoužívanější jsou polyesterové nitě, které jsou dostatečně pevné a hladké, na rozdíl od těch čistě bavlněných. Pro pružné oblečení jsou potom nejvhodnější nitě nylonové (nejčastěji se používají na plavky, spodní prádlo nebo funkční prádlo).

Cena

Hodně levné nitě se velice často trhají anebo zadrhávají, v tomto případě se vyplatí spoléhat spíše na varianty s vyšší cenou. Kvalitnější nitě zároveň šetří váš overlock, protože se z nich neuvolňují vlákna a nezadrhávají se ve stroji. A také se netrhají po delším nošení a praní v pračce.

V každém případě je nejlepší zkoušet různé značky na konkrétním overlocku, kvalita se liší dle výrobce – kvalitní jsou například nitě od firmy Hard.

Velikost špulek / kón

Nejlepší je kupovat velké kóny (návin 5000 yardů, což odpovídá cca 4 500 m), protože overlocky mají velkou spotřebu nitě.

Menší špulky se hodí v případech, kdy chcete využít specifickou barvu nitě, což ale není nutností. Hodí se to například pokud s overlockem začínáte a chcete zjistit, k čemu která nit slouží.

Barva

Na tvorbu většiny vašich výtvorů budete dostatečně připraveni se 4 čistě bílými kóny (hodí se zejména na prošívání bílé látky – barevné nitě nebudou prosvítat), 4 neutrálními kóny krémové nebo šedé barvy (používány skoro u každého oblečení, skvěle se ztratí v každé barevné látce) a 4 tmavými kóny, vhodné na látky tmavé.

Pokud ale máte svoji paletu barev a z látek jiné barvy šijete jenom málokdy, nakupujte podle ní – třeba nitě Hard nabízí spoustu barevných možností.

Jako před každým šitím platí, že je vhodné porovnat nit a látku. Zjistíte tak, která nit je na látce nejméně viditelná.

Závěrem

Teď už jenom zbývá objevit potenciál vašeho milovaného overlocku! Pochlubte se nám s vašimi skvělými výtvory na našem Facebooku! A pokud budete mít nějaké otázky ohledně výběru galanterie nebo látek, neváhejte se nám ozvat. Jsme tu pro vás.