Druhy úpletů a kam vás oblečou

Když se řekne úplet, přirozeně se vám vybaví svetry, které vaše babičky pletly po večerech. Taková asociace není špatná. My vám však odhalíme tak trochu jiný svět úpletů. A že bude mnohem rozmanitější, než pro vás dodneška byl.

Úplety vs. tkaniny: základní dělení látek

Tkanina se vyrábí v soustavě na sebe kolmých nití na tkalcovském stroji. Jednotlivá vlákna jsou natažená, a proto výsledná látka méně pruží. Jako tkaninu si představte satén, džínovinu, kepr, flanel i froté.

Úplet (pletenina) představuje jednotlivá vlákna (očka), která se do sebe proplétají. Látka tedy mnohem více pruží. Jde o teplákovinu, jednolícní i oboulícní úplet a interlok.

Jaké jsou 3 základní druhy úpletů

Obecně si úplet představte jako pružnou, měkkou a prodyšnou látku, která bude lehce přiléhat k vaší kůži. Úplety primárně dělíme na 3 druhy podle způsobu pletení:

Jednolícní úplet

Tato jednoduchá pletenina se tvoří stylem jednu řadu hladce a druhou obrace. Jde o lehkou látku, která méně pruží. Oceníte ji jako výchozí materiál při šití legín, triček i šatů.

Oboulícní úplet

Líc i rub tohoto úpletu jsou totožné, proto snadno světu vystavíte obě strany. Oboulícní úplet je těžší a teplejší, a tak se hodí na šití zimních kousků oblečení.

Teplákovina

Teplákovinu opatřili výplňkovou nití, aby byla více pružná, proto se jí říká taky „výplněk“. Přečtěte si, co všechno si z teplákoviny můžete ušít.

Poznejte druhy úpletů dle materiálu

Úplet se vyrábí z různých materiálů, které pak danému kousku oblečení propůjčují jedinečné vlastnosti – materiál chladí, hřeje, pruží, dýchá… Můžeme tedy říct, že ať je léto nebo zima, v úpletu je vždycky prima.

Bavlněný: do kina i na dobrou noc

Bavlněný úplet vyniká všeobecně oblíbenými vlastnostmi. Je měkký, splývavý a pružný. Nemusíte ho často žehlit a když se zpotíte, pohotově pot vstřebá. Vytvoříte z něj pohodlné slušivé tričko na ven, do kina i příjemné pyžamo do pelíšku, a to pro všechny členy rodiny. Více se o bavlněném úpletu dozvíte tady.

Bambusový: do fitka i pro citlivé pokožky

Bambusový úplet si mnozí oblíbili pro jeho jemnost. Budete se v něm cítit velmi pohodlně. Úplet z bambusu odolá bakteriím a zároveň přirozeně saje, proto se hodí jak na oblečení pro alergiky, tak pro ty, kteří cvičí, běhají nebo třeba hrají volejbal.

Viskózový: do letního podvečera

Slyšeli jste někdy, že viskóza se používá všude tam, kde si přejete zastoupit jemnost přírodního hedvábí? Viskózový úplet je citlivý materiál, který vám nepřidá na objemu. Oblečení z viskózy vás ochladí v teplém letním večeru a příjemně zdůrazní vaši siluetu.

Směsový: na pouštění draků i do divadla

Je libo svetřík, teplé sako nebo šaty? Směsový úplet vyšší gramáže vás i vaše špuntíky zahřeje za podzimního větříku i v chladnějších prostorách. Obepne kůži svého majitele, ale nechá ho volně dýchat.

Přišel vám článek o úpletech vhod? Sdílejte ho se svými blízkými, aby zjistili, jak ideálně využijí úplety ze svého šatníku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *